O projektu

OSNOVNE INFORMACIJE

    • Fond: Europski Socijalni Fond
    • Operativni program: Učinkoviti ljudski potencijali 2014.–2020. (OPULJP)
    • Tip natječaja: Otvoreni (trajni) poziv na dostavu projektnih prijedloga (bespovratna sredstva)
    • Nadležno tijelo: Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike
    • Partneri: Hrvatski zavod za zapošljavanje – Područni ured Bjelovar i Centar za socijalnu skrb Daruvar
    • Područje: Zapošljavanje
    • Šifra poziva za dostavu projektnih prijedloga: UP.02.1.1.16
    • Naziv poziva za dostavu projektnih prijedloga: Zaželi – program zapošljavanja žena – faza III
    • Naziv projekta: “UČIM, RADIM, POMAŽEM FAZA III”
    • Prijavitelj: Općina Sirač
    • Korisnik: Općina Sirač
    • Ukupna vrijednost projekta: 1.231.150,00 kn (Ukupna bespovratna sredstva 100%;, Sredstva Europske unije (85%) i Sredstva Državnog proračuna (15%))
    • Odgovorna osoba: Igor Supan
    • Kontakt osoba: Željka Horina i Marijana Weiser
    • Razdoblje provedbe projekta: 21.10.2022. – 21.06.2023.

SAŽETAK

Projektom “UČIM, RADIM, POMAŽEM, FAZA III”, će se omogućiti pristup zapošljavanju i tržištu rada za 25 žena koje su pripadnice ranjivih skupina s područja Općine Sirač koja je ruralnog područja i u kojoj je velika nezaposlenost. 150 krajnjih korisnika će dobiti uslugu pripomoći u kući, te potrepštine u vrijednosti do 50 kuna mjesečno. Projekt traje 8 mjeseci, provodi ga Općina Sirač s partnerima Hrvatskim zavodom za zapošljavanje, PU Bjelovar i Centrom za socijalnu skrb Daruvar.
Vrijednost projekta: 1.231.150,00 kn

KRATKI OPIS PROJEKTA

Svrha i opravdanost projekta

Hrvatska je europska država, srednjoeuropska i sredozemna država, zemljopisno smještena u južnom dijelu Srednje Europe te u sjevernom dijelu Sredozemlja. Hrvatska, spada među zemlje visokog dohotka, ali ipak znatno zaostaje za najrazvijenijim zemljama svijeta. U istočnom dijelu skupine županija središnjega područja Hrvatske nalazi se Bjelovarsko-bilogorska županija. BBŽ zauzima površinu od 2.652 km²,što je 3,03% ukupne površine RH, prema popisu stanovništva iz 2021.g u BBŽ živi 119.743 stanovnika što iznosi oko 3% stanovništva RH. Središte županije je grad Bjelovar s 41.083 stanovnika što je oko 30% ukupnog broja stanovnika BBŽ. Unatoč velikoj površini i dobrom geografskom položaju, suočena je s velikim gospodarskim i društvenim problemima. Nalazi u I. skupini JLRS-a. Registrirana nezaposlenost u RH 111.184 (7,5% stopa registrirane nezaposlenosti (DZS) III. 2022),u BBŽ 3349 nezaposlenih-1898 žena(56.67%) nezaposlenost 12.4%. Općina Sirač, prijavitelj smještena je u okolici Daruvara. Nalazi se na nadmorskoj visini 161 m.  Ima površinu koja je 5,37% površine BBŽ-a. Općina po popisu stanovništva 2021. na površini od 144,91 km2 ima 1.822 stanovnika, što predstavlja 0,05% ukupnog broja stanovnika RH. Najbrojnija je populacija starije životne dobi, odnosno stariji od 65 godina kojih na području Općine Sirač ima vise od 300.Broji 9 naselja: Barica, Bijela, Donji Borki, Gornji Borki, Kip, Miljanovac, Pakrani, Sirač i Šibovac. Gospodarski problemi rezultirali su činjenicom da je samo starija populacija stanovništva ostala u Općini te se suočava s iseljavanjem velikog broja stanovnika. Društveno/socijalni sadržaji su vrlo ograničeni. Broj nezaposlenih u Općini u travnju 2022.g bio je 76,od toga je 47 žena (61,84%).Općina ima indeks razvijenosti 95.190 % što ju svrstava u II. skupinu. Kroz Općinu je provedena plinska mreža, u svim okolnim naseljima kao jedina mogućnost grijanje na drva.

Cilj projekta je Osnaživanje i unapređenje radnog potencijala teže zapošljivih žena, žena s nižom i srednjom razinom obrazovanja zapošljavanjem u lokalnoj zajednici, koje će ublažiti posljedice njihove nezaposlenosti i rizika od siromaštva te ujedno potaknuti socijalnu uključenost i povećati razinu kvalitete života krajnjih korisnika s područja Općine Sirač.

Specifični cilj: osnažiti i unaprijediti radni potencijal teže zapošljivih žena te žena s nižom i srednjom razinom obrazovanja zapošljavanjem u lokalnoj zajednici, koje će ublažiti posljedice njihove nezaposlenosti i rizika od siromaštva te ujedno potaknuti socijalnu uključenost i povećati razinu kvalitete života krajnjih korisnika, njihov što duži ostanak u svojim sredinama. Dobivenim sredstvima će se tako financirati skrb za 150 krajnjih korisnika s područja Sirača. 25 novozaposlenih žena pripadnice ranjive skupine će svakodnevnim aktivnostima pružati pomoć osobama starije životne dobi i nemoćnim osobama.

Aktivnosti ovog projekta su:

      • zapošljavanje 25 žena i pružanje usluga za 150 krajnjih korisnika,
      • promidžba i vidljivost.

Prilikom zapošljavanja vodit će se briga da su žene pripadnice ranjive skupine, teško zapošljive, evidentirane u evidenciji nezaposlenih HZZ-a s najviše završenom srednjom školom. HZZ-a PU Bjelovar kao obavezni partner na projektu osigurat će da su sudionice u projektnim aktivnostima pripadnice ciljane skupine te je u obvezi osigurati i dokaze o istome, dok će Centar za socijalnu skrb potvrditi da krajnji korisnik pripada u skupinu nemoćnih osoba.Aktivnost promidžbe i vidljivosti provodit će Općina putem lokalnih medija i Internet stranice kako bi što veći broj stanovnika a dobio informacije.Za upravljanje projektom će se oformiti projektni tim od tri člana koji su zaposlenici Prijavitelja. Ciljne skupine u projektu su nezaposlene žene s najviše završenom SSS pripadnica ranjive skupine (žene od 50 godina i više, s invaliditetom, žrtve trgovanja ljudima, žrtve obiteljskog nasilja, azilantice, žene koje su izašle iz sustava skrbi i udomiteljskih obitelji, odgojnih zavoda, liječene ovisnice, povratnice s odsluženja zatvorske kazne unazad 6 mj, pripadnice romske nacionalne manjine, beskućnice)Krajnji korisnici su 150 osoba starije dobi (osobe u dobi od 65 godina i više) i nemoćne osobe. Strategija Europa 2020 kao glavne ciljeve navodi: Promicanje zapošljavanja i podrška mobilnosti radne snage i Promicanje socijalnog uključivanja te borba protiv siromaštva. Ciljevi i aktivnosti ovog projekta su u potpunosti u skladu s navedenom Strategijom. Projekt je usklađen i s Županijskom razvojnom strategijom čiji strateški cilj-Cilj 2.Unapređenje društvene infrastrukture i povećanje kvalitete života čija Mjera 2.2.2 Briga o posebno osjetljivim skupinama društva posebno vodi brigu o ciljanim skupinama, a u potpunosti je usklađena s ovim Projektom. Financijska sredstva Općine su nedostatna za sve potencijalno zaposlene žene i krajnje korisnike te su sredstva zatražena ovim projektom nužna za ostvarivanje cilja i provođenja projektnih aktivnosti.

PROVEDBENI KAPACITETI OPĆINE SIRAČ I PARTNERA

Sirač je jedinica lokalne samouprave na području utvrđenom Zakonom o područjima županija, gradova i općina u RH, a u sastavu BBŽ-a. Broji 9 naselja: Barica, Bijela, Donji Borki, Gornji Borki, Kip, Miljanovac, Pakrani, Sirač i Šibovac. Samostalna je u odlučivanju u poslovima iz svog samoupravnoga djelokruga u skladu s Ustavom Republike Hrvatske i zakonom, podliježe samo nadzoru zakonitosti rada i akata tijela Općine Sirač.

Ima upravni odjel koji obavlja stručne, opće, administrativno tehničke i druge poslove za potrebe Općinskog vijeća i općinskog načelnika Općine Sirač i njihovih radnih tijela. U Općini je zaposleno 6 osoba.

Iskustvo prijavitelja u EU fondovima je sljedeće:

      • Program ZAŽELI – UČIM, RADIM, POMAŽEM – 3.934.425,33 kn – 2017.
      • Program ZAŽELI – Učim, radim, pomažem, faza II – 2.321.150,00 kn – 2020.
      • Rekonstrukcija Društvenog doma u Šibovcu 2018 – 3.818.827,16 kn – 2021
      • EnU obiteljskih kuća – 1.204.119,76 kn – 2014.
      • EnU Upravne zgrade Općine Sirač – 586.703,81 kn – 2015.
      • Rekonstrukcija ulice Petra Svačića – 574.963,01 kn – 2017.
      • faza rekonstrukcije Hrvatskog doma u Siraču – 579.293,88 kn – 2019.
      • Rekonstrukcija ulice Nikole Tesle u Siraču – 680.057,90 kn – 2019.
      • Rekonstrukcija Društvenog doma u Kipu- I. faza – 528.287,50 kn – 2019.
      • Rekonstrukcija Društvenog doma u Kipu- II. faza – 606.725,00 kn – 2021.

i mnogi drugi projekti u kojima je Općina bila nositelj i prijavitelj. Partneri na projektu su HZZ PU Bjelovar i Centar za socijalnu skrb Daruvar.

Sudjelovati će u identifikaciji i usmjeravanju žena i krajnjih korisnika za uslugu potpore i podrške starijim osobama i osobama u nepovoljnom položaju.

Partneri imaju iskustvo u apliciranju i provedbi projekta. Centar za socijalnu skrb Daruvar je do sada bio partner udruzi Društvo multiple skleroze BBŽ na provedbi programa “Zajedno do kvalitetnog života” od 2014-2017. g, i na mnogim drugim projektima.

HZZ je ustanova u vlasništvu RH, ustrojena Zakonom o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti (N.N.br 80/08) sa zadaćom rješavanja pitanja iz problematike vezane uz zapošljavanje i nezaposlenost u najširem značenju tih pojmova.

Djelatnosti HZZ-a su: posredovanje pri zapošljavanju, profesionalno usmjeravanje, obrazovanje radi povećanja zapošljavanja radne snage, osiguranje u slučaju nezaposlenosti, aktivno djelovanje na tržištu rada radi poticanja prostorne i profesionalne pokretljivosti radne snage, te novog zapošljavanja i samozapošljavanja. HZZ organizacijski djeluje putem Središnjeg ureda sa sjedištem u Zagrebu i preko mreža područnih ureda (22 područna ureda) i ispostava (95 ispostava).

ODRŽIVOST REZULTATA PROJEKTA NAKON ZAVRŠETKA

Projekt će biti usmjeren omogućavanju pristupa zapošljavanju i tržištu rada ženama pripadnicama ranjivih skupina s naglaskom na slabije razvijena područja i područja s većom nezaposlenosti. S obzirom da je Općina Sirač jedna od jedinica lokalne samouprave BBŽ-je koja ima veliki broj nezaposlenih žena (61,84% nezaposlenih žena), nužno je zaposliti žene pripadnice ranjive skupine koje će krajnjim korisnicima (starim i nemoćnim) omogućiti kvalitetniji i što duži boravak u svojim obiteljima čime se potreba staračkih domova u velikom postotku umanjuje.

Nezaposlenost je još uvijek gorući problem BBŽ-e te se s brojem nezaposlenih od 3349 svrstava među 10 županija s najvećom nezaposlenosti (56% nezaposlene žene). Jednako loša slika je i na području cijele RH, pogotovo kad je riječ o zaposlenju žena. Nezaposlenost u travnju 2022. godine je 111.184 nezaposlenih osoba te se očekuje da će zbog situacije nastale krize u energetskom sektoru, nadolazećom inflacijom te negativnom gospodarskom situacijom navedeni broj i povećati.

Područje Općine Sirač je ruralno područje koje je još uvijek ratom devastirano, neobnovljena i teško prometno povezana. Nepostojanje ljekarne, doktora ili trgovine mješovitom robom predstavlja veliki problem domicilnom, ionako već starom stanovništvu. S druge strane, žene, stanovnice ruralnih naselja, teško zapošljive, vrlo slabo obrazovane, do svog potencijalnoga zaposlenja moraju putovati, a u nekim slučajevima se i trajno odseliti. Projektom će se zajedno s partnerima osigurati zaposlenje čime će se smanjiti njihovo iseljavanje, odnosno ostanak u ruralnom području Općine Sirač. Tako će HZZ, PU Bjelovar i Centar za socijalnu skrb Daruvar pronaći žene pripadnice ciljane skupine. Zapošljavanjem 25 žena će se direktno utjecati na ostanak žena koje bi u protivnom bile primorane odselit u potrazi za zaposlenjem. S druge strane, 150 krajnjih korisnika, starih i nemoćnih, dobiti će kućanske i higijenske potrepštine, te pomoć u kućanstvu. Neposredni dobar učinak projekta je razvijanje socijalne empatije prema starim i nemoćnima, kojima će se na ovaj način omogućiti dulje ostajanje u svojim domovima i kvalitetnija treća životna dob. Promotivne aktivnosti projekta pridonijet će vidljivosti projekta, kao i činjenici da je financiran EU sredstvima, što omogućuje uključivanje šireg broja korisnika i lokalnog stanovništva. Članovi projektnog tima steći će dodatno iskustvo u provedbi projekata financiranih EU sredstvima, što će im pružiti priliku za pripremu novih projekata.

Aktivnostima se direktno dovodi do ostvarenja cilja projekta: omogućiti pristup zapošljavanju i tržištu rada za 25 žena pripadnica ranjivih skupina s naglaskom na slabije razvijena područja te područja s većom nezaposlenosti kao što je Općina Sirač. Nadalje, specifični cilj: osnažiti i unaprijediti radni potencijal teže zapošljivih žena te žena s nižom i srednjom razinom obrazovanja zapošljavanjem u lokalnoj zajednici, koje će ublažiti posljedice njihove nezaposlenosti i rizika od siromaštva te ujedno potaknuti socijalnu uključenost i povećati razinu kvalitete života krajnjih korisnika, njihov što duži ostanak u svojim sredinama.

Projektni cilj je usklađen s ciljevima EU i nacionalnog zakonodavstva (Strategija Europa 2020, Strategija za rodnu ravnopravnost 2020.-2025, Nacionalni plan borbe protiv siromaštva i socijalne isključenosti za razdoblje od 2021. do 2027 i drugima.